Co zrobić, żeby zacząć przygodę z biznesem?

Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą, musisz wiedzieć o kilku najważniejszych sprawach. Niedostateczne przygotowanie do rozpoczęcia biznesu bardzo często kończy się porażką. Nie wystarczy świetny pomysł i już można otwierać firmę.

To w zasadzie ostatni element całej układanki, na którą składa się wiele czynników. Jeżeli chcesz dowiedzieć, od czego zacząć biznes, zapraszamy do lektury naszego praktycznego poradnika.

Pomysł na biznes

Choć jak wspomnieliśmy sam pomysł to za mało, żeby zakładać firmę, to niewątpliwie ma on kluczowe znacznie.
Niekoniecznie musi to być coś innowacyjnego, nowatorskiego. Nie w tym rzecz. Idzie o to, aby to było coś, z czym absolutnie się identyfikujesz.

Wiele obecnie funkcjonujących biznesów powstało na pasji właściciela. I właśnie z tej pasji narodziły się później wielkie fortuny.

Zatem zastanów się, w czym jesteś dobry, co Cię pasjonuje, w jakich obszarach masz największe doświadczenie, umiejętności, kontakty?

Tym bardziej, że teraz możesz swobodnie testować swój pomysł, bez konieczność rejestrowania działalności gospodarczej. Wynika to ze zmiany przepisów prawnych.

otwieranie działalności

Jednak jest mały haczyk. Zwolnie z obowiązku zarejestrowania działalności gospodarczej będzie obejmowało jedynie te osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają poziomu 50% minimalnej krajowej, czyli 1050 zł. Dodatkowo nie musisz od tej kwoty odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zatem z jednej strony masz możliwość swobodnego przetestowania swojego pomysłu na żywym organizmie bez żadnych konsekwencji.

Z drugiej zaś, jeśli Twój biznes wypali, to tak czy inaczej będziesz musiał zakładać firmę i to dość szybko.
Pamiętaj, że osiąganie przychodów bez zarejestrowanej działalności gospodarczej naraża Cię na określone sankcje prawne.

Kolejnym ułatwieniem dla młodych firm, jest późniejsze 6 miesięczne zwolnienie z ZUS, a następnie 24 miesięczny okres preferencyjnego ZUS-u. W tym przypadki będziesz opłacał składki wynoszące około 500 złotych miesięcznie.

Znajomość branży i analizy rynku

Jeżeli masz pomysł, to warto sprawdzić, czy ma on szanse powodzenia. Przede wszystkim nie zakładaj firmy w dziedzinie, o której niewiele wiesz. Rodzi to większą szansę na porażkę.

Zawsze staraj się działać w tej branży, która jest Ci najbliższa. Tam, gdzie masz najwięcej kontaktów, możliwości, znasz realia funkcjonowania. Wiesz, z jakimi przeszkodami przyjdzie Ci się mierzyć, masz wiedzę na temat swojej konkurencji. Umiesz pozyskiwać klientów, nawiązywać kontakty z podwykonawcami i dostawcami. To daje Ci nadzieję na osiągnięcie wymarzonego sukcesu.

Ważne jest, żebyś dokładnie zbadał rynek, na którym zamierzasz działać. Sięgnij po raporty, analizy statystyczne, dane branżowe. Nie zaszkodzi, jeżeli zrobisz własne badania, które potwierdzą lub zaprzeczą sensowności Twojego biznesu. Sprawdź, jaka jest wartość rynku, ilu jest potencjalnych konkurentów, ile nowych firm każdego roku wchodzi na rynek, a ile się zamyka.

Tu niezwykle ważna jest wspomniana już znajomość konsumentów. Żeby sprzedawać, musisz trafić do odpowiedniej grupy. Dlatego powinieneś dokładnie wiedzieć, kim jest Twój odbiorca. Ile ma lat, jaki ma status społeczny, majątkowy, skąd jest, jakiej jest płci, jakie ma potrzeby, zainteresowania?

Gdzie najczęściej dokonuje zakupów, jak poszukuje informacji na temat określonych usług lub produktów? Co ma dla niego kluczowe znaczenie przy wyborach zakupowych?

Kapitał

Brak kapitału na start jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby rozpoczynające prowadzenie własnej firmy. Nigdy nie zakładaj biznesu, jeżeli nie masz odpowiednich środków finansowych, które zapewniłyby Ci przetrwanie.

Pamiętaj, że pierwszy rok jest krytyczny, dlatego potrzebujesz poduszki finansowej na wypadek mniejszej liczby klientów, niż zakładałeś, a także opóźnień w płatnościach lub braku płatności w ogóle. To także niestety, może się zdarzyć i zdarzać się pewnie będzie.
Weź pod uwagę, że ZUS nie będzie czekał i musisz regularnie opłacać składki.

Myśląc o środkach na założenie firmy, musisz zastanowić się, jakie masz potrzeby inwestycyjne. Czyli, ile pieniędzy potrzebujesz, żeby wyposażyć swoją firmę w niezbędny sprzęt i ewentualnie zatowarowanie, żeby rozpocząć działalność. Ponadto policz, ile musisz mieć w portfelu, żeby spokojnie przeżyć przez pierwsze 12 miesięcy, jeżeli użytkownicy nie będą zbytnio zainteresowani Twoją firmą.

Jeżeli chodzi o środki inwestycyjne, to możesz polegać na własnych oszczędnościach, dotacjach z PUP, a także pożyczkach i kredytach.
Najprościej będzie zacząć od dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy. Sprawdź, jak wypełnić wniosek o dotację z PUP, aby otrzymać dofinansowanie i założyć wymarzoną firmę.

Natomiast to, ile będziesz potrzebował na przetrwanie pierwszego roku, łatwo możesz wyliczyć na podstawie prostego wzoru.

Wylicz swoje wszystkie miesięczne koszty (m.in. ZUS, czynsz, rachunki, księgowość etc.). Następnie pomnóż wynik przez 12. Otrzymaną sumę przemnóż jeszcze przez 1,5. Dokładnie tyle kapitału potrzebujesz, żeby spokojnie i bez stresu funkcjonować przez pierwszy okres prowadzenia firmy.

Wzór:
koszty miesięczne x12x1,5

Strategia działania

Jeżeli masz już pomysł, zrobiłeś analizy rynku, znasz branżę i masz gotówkę na start. To najwyższy czas opracować strategię działania.

To bardzo ważne, aby nie działać chaotycznie, bo będzie to mało skuteczne, a ponadto kosztowne. Znacznie sprawniej i lepiej będziesz funkcjonował na rynku z gotową strategią. Taki dokument pokaże Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, w jakim czasie i przy jakich nakładach finansowych. Strategia działania uchroni Cię przed popełnieniem wielu potencjalnych błędów, które mogą wyłożyć Twój biznes.

Ważne, żeby planowane przez Ciebie działania były konkretne, a przede wszystkim realne do wykonania. Cele, które chcesz osiągnąć wyznaczaj zgodnie z regułą SMART. To naprawdę działa i świetnie się sprawdza zarówno w biznesie, jak również życiu osobistym.

Przykładem strategii działania jest po prostu biznes plan. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś opracował taki dokument u siebie w firmie. Nie tylko pomoże Ci sprawniej zarządzać swoim biznesem, ale również umocni Twoją pozycję rynkową i zwiększy prestiż. Pamiętaj, że firmy z przygotowaną i sprawnie funkcjonującą strategią są przez rynek, a zatem też potencjalnych inwestorów znacznie lepiej odbierane.

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że wystarczy sam pomysł i już można zakładać działalność gospodarczą. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, choć pomysł odgrywa tu kluczową rolę.

Przede wszystkim, jeżeli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu, musisz startować w branży, którą znasz i wiesz, jak się po niej poruszać.
Nie bez znaczenia jest Twoje dotychczasowe doświadczenie, nawiązane kontakty, a także znajomość odbiorców, bo w końcu to oni są najważniejsi.

Ponadto planując rozpoczęcie przygody z biznesem, nie zapomnij o konieczności posiadania wkładu finansowego, który nie tylko pozwoli Ci wyposażyć firmę, ale także umożliwi przetrwanie pierwszego okresu funkcjonowania na rynku. Uwzględniając ewentualne trudności z płatnościami ze strony klientów.

Przygotuj również plan działania swojej firmy. To uchroni Cię przed chaotycznymi i kosztownymi działaniami. Dodatkowo jasno wskaże Ci cele do osiągnięcia i sposoby dotarcia do nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *