Jak legalnie prowadzić działalność bez firmy, czyli kilka słów o działalności nierejestrowanej

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z biznesem, a jednocześnie nie wiesz, czy Twój pomysł wypali. Możesz skorzystać z nowego rozwiązania, jakim jest działalność nierejestrowana. To ukłon w stronę początkujących przedsiębiorców, stanowiący duże udogodnienie. Czym jest działalność nierejestrowana i jak można ją prowadzić?

 

Konstytucja Biznesu, czyli ukłon w stronę przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu jest pakietem ustaw wprowadzających wiele ułatwień dla osób prowadzących swój biznes. Przepisy, które obowiązują od 30 kwietnia tego roku to szeroki katalog udogodnień.
Przedsiębiorcy wreszcie doczekali się zmian, które powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę, że w Polsce zarejestrowanych jest około 4 milionów firm, zmiany powinny nastąpić już dawno temu.

wniosek do sanepidu

Co zawiera Konstytucja Biznesu:
• zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS przez 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej,
• co nie jest zakazane prawnie, jest dozwolone w odniesieniu do prowadzenia firmy,
• wątpliwości w interpretacji przepisów mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy,
• wprowadzenie działalności nierejestrowanej,
• domniemanie uczciwości przedsiębiorcy,
• zasada proporcjonalności,
• zmiany w zakresie zawieszania działalności gospodarczej,
• możliwość załatwiania prostych spraw urzędowych bez konieczności osobistego stawiennictwa.

Duże znaczenie z punktu widzenia osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem będą miały z pewnością punkty związane z działalnością nierejestrowaną oraz zwolnieniem z konieczności opłacania składek ZUS-owskich przez 6 pierwszych miesięcy.

Dla osób, które prowadzą działalność dłuższy, pozytywne mogą być zmiany w zakresie zawieszania działalności gospodarczej, a także przyjazna dla przedsiębiorcy interpretacja przepisów.

Dla wszystkich duże znaczenie będzie miało brak osobistego stawiennictwa w urzędzie. To nie tylko szybsze załatwienie danej sprawy, ale również ogromna oszczędność czasu. A to przecież jest dla przedsiębiorców kluczowe.

 

Czym jest działalność nierejestrowana?

Jeśli chcesz założyć swoja firmę, a jednocześnie boisz się, że Twój pomysł nie wypali i nie będziesz miał z czego zapłacić chociażby składek ZUS lub podatków. To teraz możesz wypróbować swój pomysł bez żadnych konsekwencji.

kody PKD

Do tej pory miałeś trzy wyjścia: albo zakładałeś firmę i sprawdzałeś pomysł na żywym organizmie, bez żadnej gwarancji powodzenia. Albo mogłeś założyć swoją działalność w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, gdzie ryzyko niepowodzenia i jego konsekwencji było znacznie mniejsze. Albo pozostawała Ci trzecia droga, czyli działanie nielegalnie i narażanie się na określone sankcje prawne.

W tej chwili, aby sprawdzić swój pomysł, nie musisz zakładać działalności. Możesz działać bez zarejestrowanej firmy i sprzedawać swoje produkty lub usługi legalnie. Jest jednak kilka ale. Przede wszystkim Twoje zarobki nie mogą przekroczyć wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zatem z działalności nie możesz zarabiać więcej niż 1050 złotych brutto miesięcznie.
Ponadto musisz rozliczać się z podatków, na zasadach ogólnych, a także wystawiać rachunki i respektować reklamacje.

Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli nie wymaga ona uzyskania stosownych zezwoleń, koncesji lub licencji.

 

Zalety i wady działalności nierejestrowanej

Główną jest to, że nie musisz formalnie zakładać firmy. Nie odprowadzasz składek na ZUS, nie musisz prowadzić ewidencji księgowych (poza ewidencją przychodów i ewentualnie ewidencją kosztów).

Natomiast licz się z tym, że będziesz musiał rozliczać się z podatków, wystawiać rachunki i odpowiadać na ewentualne reklamacje.
Co więcej, weź pod uwagę, że nie możesz przekroczyć też limitu zarobków. Tym bardziej, że pułap jest stosunkowo niski i wynosi zaledwie 1050 złotych brutto miesięcznie.

Po jego przekroczeniu, będziesz miał 7 dni na zarejestrowanie działalności i rozpoczęcie formalnego prowadzenia swojego biznesu.
Mowa tu o przychodzie fizycznie osiągniętym, czyli tym, co dostajesz bezpośrednio od klienta.

Działalność nierejestrowaną będziesz mógł prowadzić tylko samodzielnie, co oznacza, że nie można takiej działalności prowadzić w formie spółki cywilnej.

Nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej, jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat prowadziłeś swój biznes.
Choć ustawodawca przewidział tak zwany okres przejściowy. Co oznacza, że jeżeli w ciągu 12 miesięcy przed wejściem w życie wspomnianej ustawy nie miałeś zarejestrowanej działalności gospodarczej. To możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną.

 

Działalność nieewidencjonowana a podatki

Niestety, tak jak wspomnieliśmy, jedną z wad jest konieczność dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym.
Przychody z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej są tak zwanymi przychodami z innych źródeł i muszą być rozliczone w rocznym zeznaniu podatkowym.

Osiągnięte przychody będziesz rozliczał na zasadach ogólnych (18% stawką podatku). Nie będą miały tu zastosowania przepisy o rozliczeniu ryczałtem lub liniowo.

Ponadto będziesz zobligowany to prowadzenia uproszczonej księgowości swoich przychodów i kosztów. Możesz to zrobić w formie tabeli w Excelu. Co więcej, każdemu klientowi musisz wystawić rachunek, który powinien zawierać numer, datę wystawienia, dane osobowe Twoje i Twojego klienta, a także nazwę usługi i kwotę.

 

Co po przekroczeniu limitu przychodów w działalności nierejestrowanej?

Jeżeli przekroczysz limit, to możesz się świętować. Oznacza to bowiem, że Twój pomysł na biznes wypalił i warto założyć działalność gospodarczą.

Czekają Cię jednak formalności, których musisz dopełnić. Po przekroczeniu pułapu przychodów, czyli 1050 złotych brutto miesięcznie. Masz 7 dni, aby założyć firmę. Dowiedz się, jak zarejestrować działalność gospodarczą.

Następnie możesz zacząć działać na szeroką skalę. Pamiętaj o tym, że przez pierwsze 6 miesięcy nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia do ZUS. Zaś później przez 24 miesiące przysługuje Ci obniżony ZUS. To także dobra wiadomość, bo nie będziesz musiał się zastanawiać, czy uda Ci się zarobić na ubezpieczenia.

Dopiero po 2,5 roku przechodzisz na normalny ZUS, ale do tego czasu powinieneś rozwinąć swoją firmę na tyle, że z ich opłacaniem nie będzie najmniejszych problemów.

Pamiętaj jednak, że półroczne zwolnienie z opłacania składek ZUS dotyczy jedynie tych przedsiębiorców, którzy pierwszy raz zakładają firmę. Lub od zamknięcia poprzedniej działalności upłynęło 60 miesięcy. W przeciwnym przypadku będziesz zobligowany do opłacania normalnego ZUS-u.

 

Podsumowanie

Działalność nieewidencjonowana, zwana inaczej działalnością nierejestrową to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić swój pomysł na biznes.

Od teraz bez żadnych konsekwencji będziesz mógł przetestować na żywym organizmie czy Twoja działalność ma szansę powodzenia czy też nie.

Do tej pory mogłeś albo działać w szarej strefie, albo w ramach inkubatorów przedsiębiorczości (choć to rozwiązanie nie dla wszystkich), albo od razu rejestrując swoją firmę.
W tej chwili możesz swobodnie prowadzić działalność bez wszelkich formalności z nią związanych.

Nie zapominaj jednak o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim pamiętaj o limicie przychodów (1050 złotych brutto miesięcznie), konieczności prowadzenia uproszczonej księgowości i rozliczenia z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych.
Weź również pod uwagę, że nie możesz prowadzić działalności nieewidencjonowanej w formie spółki cywilnej.

Ponadto musisz respektować prawa konsumenckie, czyli reagować na ewentualne reklamacje lub zwroty. Brak formalnie zarejestrowanej firmy w żadnej mierze Cię z tego obowiązku nie zwalnia.

Dużym udogodnieniem w przypadku działalności nierejestrowanej jest również całkowite zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS. Dzięki temu w Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *